Pazar, Haziran 08, 2008

OLAY SOYKIRIM DEĞİLDİR

ABD'Lİ PROFESÖR: OLAY BELGELERİYLE SOYKIRIM DEĞİLDİR

Saturday, 07 June 2008

Louisville Universitesi Tarih Profesörü Justin McCarthy, 1918 olaylarının, Ermenilerin iddia ettiği gibi soykırım değil, göç sırasında yaşanan, Osmanlı İmparatorluğu'nun iç sorunu olduğunu söyledi. Bakü Devlet Üniversitesi öğrencilerine, Ermeni iddialarıyla ilgili bir konferans veren McCarthy, Ermenilerin tarihi olayları çarpıtarak, kendi çıkarları için kullandıklarını kaydetti.

1918 olaylarının soykırım olmadığının belgeleriyle ortada olduğunu anlatan McCarthy, buna rağmen siyasi arenada güçlü olmak isteyen Ermenilerin bu olayları kullandıklarına işaret etti.

Ermenilerin bugün bulundukları toprakların "tarihi Türk toprağı" olduğuna vurgu yapan Profesör McCarthy, Ermenilerin bu topraklara Çarlık Rusyası tarafından Kafkaslar'daki Müslümanlara karşı kullanılmak üzere yerleştirildiğini anlattı.

Luisvil Üniversitesi Tarih Profesörü Justin McCarthy, Dağlık Karabağ üzerinde hak iddia eden Ermenilerin önce üzerinde yaşadıkları tarihi Türk topraklarını gerçek sahiplerine iade etmeleri gerektiğini vurguladı.

Çarşamba, Haziran 04, 2008

Dr. Türkkaya Ataöv ile Roportaj

MİM ve İÜMezunUSA”nın ortak katkıları ile ABD’deki Türk Toplumu ile yeniden biraraya gelen Ermenı sorunu üzerine dünyadaki en büyük otorite olarak kabul edilen Prof. Dr. Türkkaya Ataöv ile iki yıl önce gerçekleştirdiğimiz tarihi ropörtajı tekrarlıyoruz."Bir suçtan sıyrılmak için, bir kelimenin arkasına sığınıyor değiliz.” Diyen Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, "Soykırım denilebilmesi için devletin kararı ve uygulaması şarttır. Osmanlı Devleti`nin buna karar verdiğine dair ortada hiçbir belge yok."

Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, "İşgal Devletleri`nin arşiv uzmanları, Sevr Antlaşması`nın 239. Maddesi`ne göre; Osmanlı Devleti`nin arşivlerine girdiler. 2 yıl, 4ay, 27 gün böyle bir belge aradılar, bulamadılar. Devlet katında hiçbir şey bulamadılar. 1918 den beri halen böyle bir belge ortaya koyabilen yok!"

Türk Basını`nın yıllardır peşinde koştuğu Prof. Dr. Ataöv`ün bazı tarihi belgelerin ilk kez sunulduğu bu röportajını izlerken duyduklarınıza inanamayacaksınız. Özellikle Ermeni fanatiklerinin desteği ile çıkan kitaplarda Diaspora Ermenilerinin Türklere bakışı onları ele veriyor. Üstelik bu kitaplar 1915 olaylarının başlamasından evvel yazılmış.

Prof. Dr. Türkkaya Ataöv`ün tarihe belge olarak bıraktığı röportajı, Turkish Televizyon`dan Nur Özdemir yaptı
Izleyin.

1- BM ne oldu?
2- Kim kimden nefret ediyor
3- Ermeni yazarlardan Turk tanimi
4- Ermeni iddialari yasal statu Tasiyormu?
5- Bundan sonra ne yapmali?
6- Gencligin ilgisi konuya nasil cekilir?
7- Bazi devletler ve hatta Ermenistan arsivlerini acmiyor, neden?
8- Bir garip hukuksal durum?
9- Ne yapmak istiyorlar?
10- Ermeni katliamlarini dunyaya nasil anlatabiliriz?
11- Gecmiste hata yaptik mi?
¾